Perły naturalne nie istnieją. Tak, to nie żart. Całkowicie naturalnych pereł, które powstały bez udziału człowieka, nie wydobywa się już od lat 30. XX wieku. Wszystkie sprzedawane obecnie perły są hodowane.

Perła nie powstaje z ziarnka piasku. Piasek nie ma bowiem szans, by dostać się w miejsce pomiędzy skorupą a perłopławem. W znakomitej większości powstanie perły inicjuje atak niewielkiego pasożyta. Mało to romantyczne, ale takie są fakty o perłach.

Perły zawsze różnią się od siebie. Nie ma dwóch takich samych pereł, a zatem także dwóch takich samych bransoletek, naszyjników, czy nawet kolczyków. Jeśli perły nie różnią się kształtem, wielkością i połyskiem, nie ma na nich rys czy wgłębień i wyżłobień, to są to najprawdopodobniej imitacje.

Średnia żywotność pereł to 100-150 lat. Ale tylko w przypadku, gdy będą odpowiednio pielęgnowane. Nie powinno się przechowywać ich z inną biżuterią, przesuszać, ani trzymać w zbyt wilgotnych miejscach. Jeśli miały kontakt z kosmetykami, po zdjęciu biżuterii dobrze jest przetrzeć ją suchą szmatką.

Ślimaki też mogą tworzyć perły. Oczywiście najczęściej powstają one w małżach słonowodnych, a także niektórych małżach słodkowodnych, ale sporadycznie mogą również pojawiać się w ślimakach. Zawsze jest to reakcja organizmu na ciało obce.

Najsłynniejsze perły. Najbardziej znana jest perła palatynacka, którą można obejrzeć w muzeum w Monachium. Jej część jst biała, a druga część całkowicie czarna. Oprawiono ją dwoma złotymi wężami i diamentami. Znany jest także Klejnot Canninga – wisiorek o niepozornej wielkości 1,5 cm z torsem Trytona, którym jest perła. Korona Rudolfa II to z kolei oprawiona na początku XVII wieku perła w obramowaniu ze złota oraz drogich kamieni. Więcej o tych perłach w tym artykule: http://perlowy.pl/ciekawostki/najslynniejsze-perly/.

Jedna odpowidź na “Fakty o perłach”

  1. No nieźle. Chciałam napisać, że wstyd się przyznać, ale byłam przekonana, że perły powstają z ziarnka piasku. Każdy zna opowieść jak to ziarnko dostaje się do perły i potem ona powstaje… ale uświadomiłam sobie, że praktycznie wszyscy tak myślą, bo taka jest wiedza o perłach, więc żaden wstyd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *