Biżuteria z pereł obrosła w wiele legend i mitów, jednak nadal wiele kobiet marzy o tym, aby posiadać przynajmniej jeden naszyjnik z pereł. Same naszyjniki z pereł kojarzone są albo ze ślubami, albo z bardzo eleganckimi przyjęciami. Dlaczego zatem modny naszyjnik perły powinien posiadać, najlepiej naturalne i zakupione przez samą właścicielkę?

Biżuterię ślubną znajdziesz na stronie: Świat Pereł

Przesądy i przekonania związane z perłami

Perły są niezwykle unikatowe, głównie ze względu na sposób, w jaki powstają. Do ich wytworzenia potrzebne są specjalne gatunki małży – perłopławów, które potrafią otoczyć ciało obce specjalną masą. Dokładnie taka sama substancja wyściela wnętrze muszli perłopławów. Proces powstawania perły trwa wiele lat, dlatego same perły naturalne są tak drogie. Przyczynia się do tego także miejsce występowania perłopławów, choć zdolność do produkcji pereł mają zarówno wybrane małże słodkowodne, jak i słonowodne.

Jednocześnie już w XIII wieku w Chinach pojawiły się pierwsze hodowle pereł, pozwalając na otrzymywanie większej liczby tych szlachetnych kamieni. Perły hodowlane są nadal perłami naturalnymi, choć są produkowane na dużo większą skalę.

Pierwsze perły pojawiły się u człowieka blisko 6 tysięcy lat temu. Początkowo uważano je za łzy aniołów, stąd zapewne przekonanie, że naszyjniki z pereł wręczone osobie ukochanej przyniosą jej jedynie łzy. Pereł nie powinno się także wręczać w spadku z dwóch powodów. Jeden z nich mówi, że perły noszą w sobie emocje ich wcześniejszych właścicielek, zatem mogą przynieść nieszczęście. Drugi powód jest bardziej prozaiczny – perły się starzeją i wraz z upływem czasu tracą swój blask.

Modne naszyjniki z pereł

Przy perłach obowiązuje jedna zasada: nie powinno się ich nosić w ciągu dnia, przy czym zasada ta dotyczy głównie naszyjników. Przyjęło się, że perły należy zakładać do ubrań wieczorowych, przy czym ponownie stoi za tym kilka przesłanek. Perły powinny być noszone na ciele, bowiem zakładane do ubrań mogą się wycierać i tracić połysk. Perły bardzo źle znoszą kontakt z perfumami, środkami chemicznymi i kosmetykami, zatem idealne warunki do ich noszenia można sobie zapewnić jedynie wieczorem.

Po eleganckie naszyjniki z pereł, głównie białych, ale również różowych czy w innych jasnych kolorach, bardzo często sięgają panny młode, podkreślając nimi wyjątkowość swojej kreacji. Coraz częściej obok pereł naturalnych i hodowlanych wykorzystuje się także perły syntetyczne, które pozwalają na uzyskanie podobnego efektu. Dzięki hodowli perły stały się bardziej dostępne, przy czym – w przeciwieństwie do przepychu biżuterii królewskiej – współczesne naszyjiki z pereł jedynie delikatnie podkreślają dekolt.

Jak dbać o naszyjnik i perły

Oprócz licznych przesądów oraz zasad, kiedy należy nosić perły, warto również wiedzieć, że perły bardzo źle znoszą kontakt z metalem, przy czym dotyczy to zarówno noszenia naszyjników z pereł, jak i ich przechowywania.

Według ekspertów perły są w stanie przeżyć od 100 do 150 lat, przy czym współczesne metody pozwalają na przedłużenie tego czasu o kilka lat. Co to oznacza? Perły z wiekiem stają się bardziej matowe, pojawiają się na nich pęknięcia i przebarwienia, aby w ostatnim etapie życia perła zaczęły się łuszczyć. Nawet piękne białe perły pod koniec swojego życia będą miały barwę ciemną, stalową. Wynika to jednak z naturalnych procesów, jakie przechodzą same perły. I choć zazwyczaj perły są jednobarwne, względnie mogą mieć barwę mieszaną, to w muzeum w Monachium znajduje się perła palatynacka, która jest w połowie biała, a w połowie czarna.

2 Odpowiedzi na “Naszyjniki z pereł

  1. Naszyjniki z pereł są absolutnie ponadczasowe. Moda przychodzi, przemija, a sznur pereł zawsze będzie piękny. To mi się właśnie najbardziej podoba w naturalnych perłach – zawsze i wszędzie będą pasować. I nie będę się musiała zastanawiać jaki fason czy kolor jest obecnie modny.

  2. Jak naszyjnik z pereł, to tylko białe perły. Dla mnie czarne czy różowe to jest nieporozumienie. Perły powinny mieć kolor perłowy, a nie jakieś wydziwianie teraz, praktycznie na każdy kolor świata są barwione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *