Niesamowite ciekawostki o perłach

Perły to biżuteria dla kobiet tajemniczych, bo same kryją w sobie niejedną wielką tajemnicę. Od wieków owiane są legendami i tajemniczą aurą niesamowitości. Zdradzamy Wam kilka perłowych sekretów. Oto ciekawostki o perłach.

Już starożytni przypisywali perłom boskie pochodzenie. Narodzenie pereł do dziś jest niezwykłe, trudno wydobyć je z morskich głębin, a ich piękno onieśmiela. Stąd przypisywanie perłom boskich mocy i używanie ich w wielu rytuałach. Sproszkowane perły były stosowane nawet jako lekarstwo.

Co ciekawe, na przestrzeni dziejów perły były uważane za afrodyzjak oraz lekarstwo na wszystkie dolegliwości narządów rozrodczych. Sprzyjały też trwałym związkom i nie wygasającej miłości, a nawet udanemu macierzyństwu.

W długiej historii perły bywały nawet środkiem płatniczym, w niektórych krajach wręcz bardziej pożądanym niż złoto. Uważano je za biżuterię godną tylko najwyższych władców i najwspanialszych kobiet.

Najstarszy naszyjnik z pereł znajduje się w muzeum w Egipcie. Ma ponad 4,5 tys. lat. Ale perły odgrywały wielką rolę także w tradycji kultury hinduskiej, chińskiej oraz w krajach śródziemnomorskich. Pisze o nich Biblia oraz Homer. Perły nosiła Kleopatra oraz kobiety z otoczenia Nerona i Pompejusza.

Słynna rodzina Cartierów, znana na całym świecie dynastia jubilerska, zbudowała swą fortunę właśnie na handlu perłami.

W wielu krajach romańskich do dziś pielęgnowana jest tradycja wyposażania panny młodej przez matkę najważniejszym podarkiem na nową drogę życia – naszyjnikiem z pereł. To podstawowa i najważniejsza część wiana.

Epoka zwana barokiem także zawdzięcza swą nazwę perłom, a konkretnie nieregularnemu kształtowi perły, zwanego „barocco”. XVII-wieczny przepych w kulturze i sztuce europejskiej również zawdzięczamy więc perłom.

Prawdziwe perły są niczym piłeczki tenisowe. Zrzucając okrągłą perłę na szklaną płytę (np. przeszkloną sklepową gablotkę) z wysokości 70 cm możemy liczyć, że odbije się ona na ok. połowę tej wysokości lub nawet wyżej. W ten sposób łatwo odróżnić prawdziwą perłę od falsyfikatu

3 Odpowiedzi na “Niesamowite ciekawostki o perłach

  1. No i tak to jest – każdy myśli, że Cartier to tylko zegarki, a tymczasem zbudowali oni całą swoją potęgę na handlu perłami. Swoją drogą – nawet nie chcę wiedzieć jakie były kiedyś marże na perłach, skoro powstały na tym takie fortuny! Teraz bransoletkę z pereł, i to naturalnych można kupić za 20 -30 zł…

  2. Naturalne perły droższe od złota? Jak chemicy nauczą się sztucznie wytwarzać złoto (a przecież o tylko metal i fizyka) to wcale niewykluczone, że ponownie wrócimy do korzeni i perły będą droższe od złota. Tylko, że to złoto stanieje, a nie perły tak zdrożeją.

  3. Z jednej strony trwałość pereł ocenia się na 100-150 lat, ale skoro w Egipcie jest naszyjnik z pereł, który ma 4,5 tysięcy lat (jeśli go nie zrabowali jeszcze), to oznacza, że odpowiednia pielęgnacja pereł pozwala na to, by cieszyć się biżuterią przez co najmniej kilka pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *