Najsłynniejsze perły

”Nigdy nie miałam biżuterii, która miała swoje własne imię” – mówi jedna z bohaterek powieści Marka Twaina. Najsłynniejsza biżuteria ma imiona, nazwy, ale przede wszystkim swą wielką historię. I trudno się dziwić, że niektóre okazy są znane na całym świecie. Ale ich sława i tak wciąż jest mniejsza od oszałamiającego piękna. Poznaj historie łączące najsłynniejsze perły.

Do najsłynniejszych pereł należą:

Perła Hope

jedna z największych pereł na świecie. Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z pierwszych właścicieli perły. Teraz znajduje się ona w londyńskim muzeum. Ma aż 5 cm długości i waży 90,8 grama (454 karaty)!

Perła Big Pink

znajduje się na liście rekordów Guiness’a  jako największa kiedykolwiek znaleziona naturalna perła abalone. W 1991 roku wyceniono ją na 4,7 mln dolarów, ma 470 karatów. Cały czas pozostaje w rękach znalazcy, którym jest Wesley Rankin. Znalazł on tę perłę w 1990 roku, podczas nurkowania w w California’s Salt Point State Park w Petaluma w Kalifornii w USA.

Perła Lao-tze (Lao-cy, Lazzi)

najdroższa perła na świecie. Ostatni raz na sprzedaż wystawiono ją w 1999 roku, a nabywca zapłacił aż 40 mln dolarów. Nic dziwnego, bo perła waży aż… 6,4 kg! W 1934 roku wyłowił ją u wybrzeży wyspy Palawan, filipiński poławiacz pereł. Był on muzułmaninem, więc znalezisko nazwano perłą Allacha, a dopiero potem przemianowano na perłę Lao-tze (Lao-cy, Laozi). Dwa lata po znalezieniu, perłą trafiła do Willbura Cobba, który uratował życie synowi naczelnika wyspy Palawan. Jego rodzina sprzedała perłę w 1980 roku za 200 tys. dolarów jubilerowi z Beverly Hills. Po niespełna 20 latach kosztowała już 40 mln dolarów. Ile jest warta teraz?

Perła Palatynacka

nie jest wielka, ale swą sławę zawdzięcza niespotykanemu wyglądowi. Jest unikatem na skalę światową i jednocześnie swego rodzaju kuriozum biologicznym. Z jednej strony jest całkowicie biała z typowym perłowym overtonem, a w innej części zupełnie czarna. Piękny okaz został oprawiony dwoma złotymi wężami, bogato wysadzanymi sporymi diamentami. To cudo można obejrzeć w muzeum w Monachium.

Perła Arco Valley

legenda głosi, że została podarowana władcy Chin Khubilai Khan, przez znanego podróżnika Marco Polo. Jej wielkość to 575 karatów.

Klejnot Canninga

klejnot wykonany ok. 1580 r. przez Canninga na zlecenia księcia z rodu Medyceuszy, jako dar dla cesarza Mongołów. W rzeczywistości Klejnot Canninga nie poraża wielkością, ma zaledwie 1,5 cm wysokości. Przedstawia on Trytona z torsem wykonanym z wielkiej perły o nieregularnym kształcie, głową ze złota, twarzą i ramionami pokrytymi białą emalią oraz zakrzywionym ogonem, zdobionym różnokolorową emalią, wysadzaną rubinami i diamentami. W lewej ręce Tryton trzyma ażurową tarczę, też emaliowaną i wysadzaną szlachetnymi kamieniami, zaś w prawej krótką zakrzywioną szablę. Do klejnotu przymocowane są wisiorki z rubinów i pereł.

 

3 Odpowiedzi na “Najsłynniejsze perły

  1. Ciekawie poczytać, ale do czego może być użyta tak wielka perła? Przecież naszyjnik z pereł tej wielkości mogłaby nosić najwyżej dorodna samica nosorożca 😉 mój perełki mają może z 8mm średnicy i uważam je za najpiękniejszy naszyjnik z pereł na świecie.

  2. Byłam kiedyś na wystawie, na której pokazywano naturalną perłę, która ważyła ponad pół kilograma. Ludzie żartowali, że to jak kajdany, bo taka perła po założeniu jest tak ciężka, że żona/partnerka nigdzie z nią nie pójdzie i na pewno spędzi wieczór w domu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *